Výhody sdílené ekonomiky

Když lidé pracují s lidmi aneb sdílená ekonomika. Tento pojem vznikl z anglického sharing economy. Jedná se o model podnikání, který stojí na pronájmu, výměně nebo i sdílení majetku. Proč něco vlastnit, když se to dá sdílet. Jaké má sdílená ekonomika vlastně výhody?

Jaké jsou výhody sdílené ekonomiky?

Sdílená ekonomika toho může mnoho nabídnout. Nyní se podíváme na to, co je na ní vlastně přitažlivé a jaké jsou její hlavní výhody.

Ekologie

Jako jedna velká výhoda je brána ekologická podstata tohoto systému. Sdílená spotřeba je šetrná a hodně vyzdvihovaná i samotnými firmami. Příznivci sdílené ekonomiky tvrdí, že minimálně u některých věcí je jejich vlastnictví jen velkou zbytečností. V našem životě je toho hodně, co potřebujeme velmi sporadicky. Například stan, který mnoho lidí využije jednou do roka na týden o prázdninách nebo gril na zahradě. Hlavní myšlenkou sdílené ekonomiky je tedy to, aby nevyužité věci byly sdíleny. Tím by se mohlo předcházet zbytečné nadvýrobě. Navíc krátkodobý pronájem věcí v tu chvíli, kdy je člověk potřebuje, může být o něco levnější než jejich vlastnictví. Podstatou a ideálem sdílené ekonomiky je efektivnější využívání věcí, které už máme, které dokáže lidem šetřit peníze, a tím je motivovat k tomu, aby šetřili přírodu, což často činí nevědomky a spontánně.

Možnost přivýdělku

Největší lákadlo pro většinu lidí jsou právě finance. Když má někdo k dispozici věc, kterou mohou využít i jiní lidé, může ji krátkodobě pronajímat a vydělat si peníze navíc. Obrovskou výhodou je volnost, kterou takto člověk má. Může poskytovat různé služby podle toho, jak se mu to hodí, jak dlouho chce či potřebuje. Přináší možnost vydělávat peníze na autech, domech a dalších nevyužitých věcech. Lidem většinou ani nevadí, že si různé firmy za zprostředkování berou svoji provizi. Vědí, že bez těchto by nezískali velké množství zakázek.

Snížení transakčních nákladů

Další výhodou sdílené ekonomiky je také to, že tento druh směny minimalizuje transakční náklady. Co to jsou transakční náklady? To jsou takové peníze, které sebou nese jakákoli směna v tržním systému. Lze si to dobře ukázat na příkladu, když jdeme nakupovat potraviny. U pokladny zaplatíme částku za nákup, ovšem to nejsou všechny peníze, které nás stál. Je nutné započítat i zmíněné transakční náklady, do kterých patří čas strávený na nákupu, vynaložená energie i náklady na cestu. Když budeme mít doma starou věc, které se chceme zbavit, bude nás stát čas a úsilí toho dosáhnout. Když nenajdeme zájemce hned v blízkém okolí, budeme muset rozvěsit inzeráty, sejít se s potencionálními kupci nebo se s nimi domluvit na podmínkách. U sdílené ekonomiky tyto starosti odpadají. K dispozici jsou různé webové stránky a mobilní aplikace, kde lze jednoduše vyvěsit inzerát a nabídka se rychle dostane k zájemcům. Tak se ze sdílení, prodeje nebo darování nepotřebných věcí stává mnohem levnější a časově méně náročná činnost.

Pohodlí

Pohodlí je dalším lákavým aspektem sdílené ekonomiky. Jako příklad si můžeme uvést Uber, což je moderní taxislužba, která nemá klasický dispečink, ale používá mobilní aplikace. Když člověk dorazí do nějakého města a potřebuje taxi, musí mít nejdříve číslo na taxislužbu, poté se po telefonu domluvit na místě odvozu a přesně vylíčit, kde stojí. Poté musí zákazník čekat, než k němu dorazí vyslaný vůz dané taxislužby. Uber je oproti tomu mnohem jednodušší a pohodlnější. Cestujícím stačí v mnoha městech na celém světě jediná aplikace. Jejím prostřednictvím si můžete během několika vteřin přivolat nejbližší vůz, aniž by bylo nutné s kýmkoliv cokoliv domlouvat. Mobilní aplikace díky GPS lokátoru upřesní vaši pozici. Cestující dokonce na mapě může sledovat, i jak se k němu blíží vůz a za jak dlouho přijede. Peníze za cestu se pak cestujícímu strhnout z platební karty, která je zavedena na jeho účtu na Uberu.

Sílící komunity

Pozitivem sdílené ekonomiky může být pro její účastníky i sociální aspekt sdílení. Když někdo vyrazí na cestu a pronajme si třeba pokoj u někoho v bytě, mnohem snáze pak naváže osobnější vazbu než s recepčním v hotelu. Nebo když člověk na své cestě využije možnosti spolujízdy a stráví několik hodin v autě s řidičem a i dalšími spolujezdci, má dosti velkou šanci, že naváže nové známosti a přátelství než třeba při cestování vypůjčeným autem či autobusem. Sociální vazby mají ve sdílené ekonomice také velmi důležitou roli a patří k hlavním lákadlům jejím lákadlům.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *