Proč je lepší věci půjčovat, než vlastnit?

Otázka, která je v současné době poměrně aktuální a měl by si ji položit opravdu každý. Vliv na to má trend „sdílené ekonomiky“. Ta v zahraničí zažívá ohromný boom a rychlostí světla se šíří také do našich krajů.

Nejčastěji se s touto službou setkáte pod zkratkou P2P nebo P2P renting. Princip všeho spočívá v půjčování věcí za úplatu. A co tento fenomén přináší obou skupinám, jak půjčujícím, tak těm, kdo si věci půjčují?

Vydělávejte na věcech, které vám leží doma

Na jedné straně jsou to lidé vlastnící řadu nejrůznějších věcí, jež už nepotřebují nebo využívají velice sporadicky. Zbavit se jich ale nechtějí, protože je čas od času upotřebí. Co byste ale řekli na to, že v této situaci můžete na svých odložených věcech vydělat peníze?

Ano, umožňuje to princip sdílené ekonomiky. Dané věci nabídnete za přijatelnou cenu k pronájmu a vyděláváte. Může jít o hodinový, denní či vícedenní pronájem v závislosti na to, co prezentujete.

Vyměňte nákup drahých věcí za levné půjčování

Na druhé straně barikády stojí lidé, kteří chtějí například lyžovat, jezdit na kole nebo potřebují jednou za měsíc odvézt dřevo na káře. Nic z toho však nevlastní. Takže se nabízí otázka, není lepší si tyto věci půjčit a ušetřit, když je využijete jednou za dlouhý čas?

K čemu vám bude jízdní kolo v ceně 15 000 Kč a výše, když na něj usednete pouze jednou za čtrnáct dnů? Vždyť peníze lze investovat daleko lepším způsobem, navíc, když je tu P2P renting.

Půjčování věcí má svůj smysl

Na výše uvedených příkladech a zjednodušeném popisu obou skupin lidí je patrné fungování sdílené ekonomiky a zároveň to, v čem spočívají její výhody. Mnozí dnes zkrátka nechtějí hromadit přemíru nepotřebných věcí, pro něž vyžadují prostor a v horších případech se o ně musí pravidelně starat.

Proč, když se novodobý trh formuje tak, že si za velice krátkou dobu budete moci půjčit v podstatě cokoliv? Sdílení věcí sebou každopádně nese i hlubší smysl.

  • Díky omezené produkci některých výrobků šetříte životní prostředí – každý nemusí mít tu samou věc, dnes si ji lze půjčit.
  • Poznávání nových lidí se stejným smýšlením. Zařadit se můžete do komunity, s níž sdílíte stejnou myšlenku a nadšení pro P2P renting.

Sdílení věcí dokáže nahradit téměř všechno

Jestliže si myslíte, že sdílená ekonomika je omezena pouze na příklady, které jsme zmínili výše, jste na omylu. Meze se v tomto směru opravdu nekladou. Kromě kola a lyží si můžete půjčit také pracovní nářadí, fotoaparát na dovolenou, drona pro natočení svatebního videa, gril na zahradní párty nebo dokonce automobil či karavan.

Nyní by vám mělo být už jasné, proč je lepší věci půjčovat, nežli je vlastnit. V současnosti lze sdílenou ekonomiku provozovat v rámci celé České republiky rychle a bezpečně.

Neváhejte a ještě dnes začněte s půjčováním.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *